Wrzesień w ogrodzie, czyli wrześniowy kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie, czyli wrześniowy kalendarz ogrodnika

Wrzesień jest miesiącem intensywnych prac w ogrodzie. Sprzątamy grządki i zaczynamy przygotowywać ogród do zimy, która po jesiennych miesiącach "zawita" również u nas i okryje cały ogród białym puchem. Sprawdź jakie prace czekają Cię we wrześniu!

1.Przekopanie gleby w warzywniku

Wrzesień to miesiąc w którym koniecznie należy przekopać glebę w warzywniku, oczywiście już po zbiorze warzyw. Powinniśmy pozostawić ją na okres zimy w tzw. ostrej skibie. Gdy nadejdzie mróz, jego wpływ poprawi strukturę gleby, a co za tym idzie również jej jakość (szczególnie w przypadku gleb ciężkich), będzie ona bardziej przepuszczalna. Podczas mrozów zginą szkodniki, które wydobyliśmy na powierzchnię ziemi w czasie jej przekopywania. 

2. Dzielenie roślin

We wrześniu, gdy przekwitną liliowce, należy podzielić ich kępy. Każdy fragment podzielonej roślinki musi zawierać kilka zdrowych pędów oraz własny system korzeniowy. Zanim przejdziemy do sadzenia, rany, które powstały w wyniku dzielenia, polecamy posypać np. sproszkowanym węglem drzewnym.

3. Cięcie żywopłotów

W tym miesiącu należy wykonać cięcie żywopłotów formowanych liściastych, które zrzucają swoje liście na zimę. Ale uwaga! Robimy to po raz ostatni w tym sezonie! Należy pamiętać, że za późne przycięcie drzew czy krzewów opóźni ich przygotowanie do zimy, w rezultacie rośliny mogą przemarznąć. 

4. Przygotowanie gleby

Zanim zaczniemy sadzić drzewa i krzewy owocowe, już na kilka tygodni zanim je zakupimy, trzeba przygotować podłoże.  Po pierwsze odchwaszczamy ziemię, a następnie zasilamy ją kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, po czym podłoże przekopujemy. Polecamy sprawdzić kwasomierzem jaki posiadamy odczyn podłoża, dzięki czemu będziemy mogli je traktować odpowiednio – zakwaszać lub odkwaszać. W rezultacie doprowadzimy je do poziomu odpowiedniego dla roślin, które mamy zamiar posadzić. Uwaga! Jeśli gleba ma odczyn kwaśny, należy przeprowadzić wapnowanie, w taki sposób, że rozrzucamy wapno nawozowe bądź nawóz wapniowy. Przy sadzeniu borówki wysokiej (wymaga ona podłoża o odczynie kwaśnym), glebę zakwaszamy stosując np. torf kwaśny lub inny odpowiedni nawóz.   

5. Rośliny balkonowe

Wrzesień to miesiąc w którym należy przygotować do zimowania rośliny balkonowe, wymienić można: fuksje, pelargonie, czy surfinie. Nawożenie kończymy, zanim nadejdą pierwsze przymrozki, rośliny przenosimy do jasnego pomieszczenia, temperatura w nim powinna wynosić pomiędzy 10-15 stopni Celsjusza. Pędy należy skrócić o 2/3 ich długości.

  6. Rośliny wodne

Do zimowania przygotować musimy również rośliny wodne. Należy to zrobić, jeśli we wrześniu temperatura jest niska i spodziewamy się przymrozków. Pędy przycinamy, należy to zrobić kilka centymetrów powyżej miejsca wyrastania korzeni. Najwrażliwsze z nich, np. kalle, które uprawiane są na obrzeżach stawów, przenosimy do widnego, ciepłego pomieszczenia. Natomiast te mniej wrażliwe, można dla przykładu wymieć większość grzybieni, należy upuścić poniżej 1m, w najgłębsze miejsce stawu. W sytuacji, gdy nasz zbiornik jest płytszy, bezpieczniej będzie grzybienie umieścić w pojemniku z wodą i pozostawić w widnej piwnicy.
  

   

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy