Wiosenne zasilenie - czyli kiedy, jak i czym nawozić

Wiosenne zasilenie - czyli kiedy, jak i czym nawozić

Gdy minerały w podłożu występują w nadmiernym stężeniu, jest ono zasolone. Skąd mamy wiedzieć jaki stan ma nasza gleba? Najlepiej sprawdzić jej stan, oddając próbkę ziemi do badania w rejonowej stacji chemiczno-rolniczej. Takie testy każdy powinien przeprowadzać co najmniej raz na cztery lata. Z wynikami otrzymamy zalecenia nawozowe, które pozwolą nam uzyskać piękne i zdrowe rośliny oraz warzywa.

W jaki sposób wykonać badanie? Wykopujemy ziemię z kilku miejsc grządki do głębokości 20cm i następnie usypujemy kopczyk. Taką porcję gleby powinniśmy wymieszać ze sobą i odważyć z niej 0,5-1 kg ziemi. Uwaga! Próbkę pobiera się osobno dla każdego typu uprawy (np. pomidorów, bylin czy ogórków). Podstawowe badanie kosztuje w zależności od miejsca 10-20 zł za próbkę. Warto wziąć pod uwagę dodatkowe badanie sprawdzające zasolenie gleby. Przeprowadza się je wiosną jeszcze przed wysiewem czy przesadzeniem nowych roślin.

 

Kiedy i jak nawozimy?
     

  1. Przed sadzeniem.

W momencie gdy glebę wzbogacimy w składniki pokarmowe przed wysiewem nasion czy posadzeniem sadzonek, mamy do czynienia z nawożeniem podstawowym. Powinniśmy je wykonać wczesną wiosną, używamy wtedy preparatów wieloskładnikowych sypkich. Można tutaj wymienić uwielbianą przez naszych klientów Azofoskę. Bardzo dobrze sprawdzą się również odżywki o przedłużonym – trzymiesięcznym lub  półtorarocznym działaniu. Seria nawozów marki Substral Osmocote długodziałających to preparaty na które również warto zwrócić uwagę. Składniki z takich odżywek uwalniane są stopniowo, dzięki temu rośliny mogą je wykorzystywać w kolejnych stadiach rozwojowych. Jeśli zdecydowalibyście się Państwo na badanie gleby i wynikłoby z niego, że np. w podłożu brakuje nam azotu lub potasu – powinniśmy wybrać taki nawóz, który zawiera związek tylko i wyłącznie brakującego pierwiastka.

Możliwość pobierania przez rośliny składników odżywczych jest uzależniona  w dużym stopniu od tego czy odczyn gleby jest właściwy. Utrudnione ono będzie przy zbyt niskim lub zbyt wysokim pH. W niektórych przypadkach glebę najpierw trzeba zakwasić – np. siarczanem amonu, lub odkwasić – np. wapnem nawozowym. W prosty sposób pH gleby możemy sprawdzić za pomocą kwasomierza.

Warto wykorzystywać naturalne środki do nawożenia, do gleby można dodać wiosną granulowany obornik czy kompost.

     

  1. Na początku wegetacji

Wczesną wiosną podajemy pierwszą dawkę nawozów młodym drzewom i krzewom, bylinom. Jeśli posiadacie sporo różnych gatunków najlepiej sprawdzą się odżywki uniwersalne. Gdy jednak w ogrodzie rośnie kilka okazów z jednej grupy, np. rośliny iglaste, najlepiej kupić mieszankę wyprodukowaną specjalnie dla nich. Taka sama sytuacja tyczy się trawnika, róż, truskawek, powojników, roślin wrzosowatych, żywopłotów z krzewów iglastych lub liściastych.

Nawóz może mieć formę sypką lub granulowaną, w takim przypadku należy go rozrzucić w miarę możliwości równomiernie wokół roślin. Pamiętajmy żeby nie posypywać nim liści. Następnie wzruszamy delikatnie ziemię i tak jak każdy producent zaleca obficie podlewamy, o ile obecnie nie pada deszcz. Nawozy w postaci płynnej lub krystalicznej należy rozpuścić w wodzie, następnie roztworem o odpowiednim stężeniu, które zawsze podane jest na opakowaniu, podlewamy nasze okazy.

Sadzonkom czy to kwiatów, czy warzyw, które umieściliśmy świeżo w glebie dajemy 2 tygodnie na ukorzenienie się i możemy zaaplikować pierwszą dawkę nawozu.  Kolejne nawożenie występuje dopiero w czerwcu i lipcu, co dwa tygodnie. Jeśli chodzi o drzewka i krzewy posadzone tej wiosny, powinniśmy wstrzymać się z nawożeniem 2 miesiące. Bardzo ważne jest by pierwsza dawka była dwukrotnie mniejsza niż ta, która podana jest na opakowaniu! Pełną porcją, już teraz na wiosnę możemy zasilić drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne posadzone ostatniej jesieni. Tę grupę roślin oraz byliny nawozi się tylko do lipca. Na początku ich wegetacji warto rozsypać, raz w sezonie, nawóz o przedłużonym działaniu.
       

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy