Wiosenne opryski drzew owocowych

Wiosenne opryski drzew owocowych

Wczesna wiosna jest okresem, w którym należy wykonać opryski drzew owocowych. Nie wolno nam o tym zapomnieć, ponieważ zbyt późno wykonany oprysk niestety nic nie da, a tym samym nie ochronimy roślin przed chorobami. Jeśli pogoda pozwoli oprysk można rozpocząć już z końcem lutego.

O wiosennych opryskach ogrodnicy niestety często zapominają. Na zewnątrz jest jeszcze zimno, nie myślimy o pracach na naszym skrawku ziemi. Prace zaczynamy dopiero w momencie, gdy zrobi się nieco cieplej, a na drzewach widzimy pierwsze liście. Wtedy na oprysk jest już za późno. Pierwsze opryski wiosenne należy wykonać jeszcze przed pojawieniem się liści i nabrzmiewaniem pąków. Powinniśmy to robić bardzo dokładnie, bez oszczędzania preparatu grzybobójczego. Drzewo musi być zlane, preparat powinien z niego skapywać.
Co grozi naszym drzewom jeśli zapomnieliśmy o oprysku? Oczywiście przeróżne choroby grzybowe, które powodują porażenie liści, owoców, a w rezultacie brak owocowania lub nawet zamarcie drzewa. Do chorób grzybowych należy: torbiel śliwy, kędzierzawość liści brzoskwini, monilioza leszczyny, rak bakteryjny, brunatna zgnilizna, zaraza ogniowa, rak bakteryjny. W momencie, gdy zauważysz objawy niektórych z tych chorób, na oprysk może być za późno. Dlatego pamiętajmy o pierwszym oprysku już z końcem lutego/ na początku marca! Wszystko w zależności od pogody. Zaniechanie oprysku lub zbyt późna reakcja może spowodować znaczne osłabienie plonów lub całkowite zamieranie drzewa owocowego narażonego na atak chorób i szkodników.

  
Kiedy pryskać drzewa i krzewy?


Pryskamy gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 7°C. Zazwyczaj oprysk można wykonać już od końca lutego aż do końca marca. Termin oprysku preparatami chemicznymi jest niezwykle ważny, nie powinno się go robić zbyt wcześnie ani oczywiście zbyt późno. Możemy skorzystać z systemu sygnalizacji agrofagów, który przygotowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. System codziennie jest aktualizowany, możemy się dowiedzieć kiedy powinniśmy wykonać dany oprysk w zależności od powiatu. Możemy też sami zaobserwować jakie zmainy zachodzą na naszych roślinach. I tym sposobem na np. jabłoniach możemy zaobserwować trzy fazy kwitnienia. Faza pierwsza (zielonego pąka), faza druga (różowego pąka) i faza trzecia białego pąka. Faza różowego pąka to oznaka aby wykonac oprysk preparatmi siarkowymi przeciwko mączniakowi.
Niestety nie możemy Państwu podać konkretnej daty oprysku, gdyż tak jak zostało to opisane powyżej zależy on od fazy rozwoju rośliny oraz od pogody. Nie powinniśmy pryskać drzew owocowych oraz krzewów w dni słoneczne, w takiej sytuacji pąki mogą zostać poparzone. Wietrzne dni również nie są najlepszym czasem na wykonanie oprysku, środek zostanie zdmuchnięty przez wiatr zanim dotrze on do drzewa owocowego i tym samym cała praca nie przyniesie żadnego rezultatu. Gdy po oprysku akurat zacznie padać deszcz - zabieg należy koniecznie wykonać od nowa. Pamiętajmy o czytaniu etykiety! Na opakowaniu zewnętrznym każdego środka ochrony roślin, sprecyzowane są najlepsze warunki na wykonanie oprysku, tak by był on skuteczny. Opisane jest również kiedy należy go powtórzyć.

  
Czym pryskać drzewa i krzewy?


Sprzęt do oprysku drzew i krzewów owocowych wybieramy w zależności od ilości oraz wielkości naszych drzew. Przy roślinach mniejszych z pewnością wystarczy nam opryskiwacz ręczny, jednak jeśli masz do opryskania większą ilość drzew i krzewów owocowych, lepiej zdecydować się na opryskiwacz plecakowy.

 
Najpopularniejsze choroby:

Brunatna zgnilizna


Objawy: zasychanie i brązowienie liści, a także kwiatów; gnicie owoców.
Środek do oprysku: Topsin 500 SC
Najlepiej zastosować potrójny oprysk środkiem Topsin. Pierwszy wykonujemy zaraz przed rozkwitnięciem pąków kwiatowych (najlepszy jest dzień przed rozkwitem), drugi wykonujemy w czasie kwitnienia, a trzeci ostatni zaraz po przekwitnieniu. Jeśli zauważysz, że liście na którejś z gałęzi usychają, powinieneś natychmiastowo ją wyciąć.


Kędzierzawość liści brzoskwini


Objawy: deformacja oraz czerwienienie liści; usychanie i opadanie liście; zauważymy, że drzewo rośnie wolniej.
Środki do oprysku: Syllit 65 WP
Kędzierzawość liści brzoskwini to zmora każdego ogrodnika. Najważniejsze to zastosować odpowiedni oprysk w odpowiednim momencie, wtedy nasze rośliny nie powinny chorować. Oprysk należy wykonać wczesną wiosną, podczas nabrzmiewania pąków, najpóźniej gdy pierwsze pąki już pękną, czyli marzec/ kwiecień. Do oprysku należy użyć środka Syllit 65 WP w stężeniu takim jak podane jest na opakowaniu. Oprysk należy wykonać w momencie, gdy temperatura przekroczy 6°C. W niższej temperaturze oprysk nie będzie skuteczny. Środek grzybobójczy należy rozrobić w letniej wodzie, a następnie drzewko opryskać bardzo dokładnie, zalewając go. Ciecz polecamy wzbogacić mydłem ogrodniczym, dzięki takiej czynności środek będzie się mógł lepiej przykleić do gałęzi drzewka. Oprysk należy wykonać dwukrotnie, odstęp około tygodniowy.

 Torbiel śliwy

Objawy: owoce będą większe od tych zdrowych, zdeformowane, twarde, niesmaczne.
Środek do oprysku: Syllit 65 WP
Szkodliwość tejże choroby jest niezwykle duża. Niestety w momencie, gdy zaobserwujemy objawy na zawiązkach, będzie za późno na interwencję. Oprysk zwalczający - zapobiegawczy przeprowadzamy,  gdy nasze śliwy nie mają jeszcze liści. Należy go wykonać zaraz przed pęknięciem pąków. Zabieg oprysku przeprowadzamy z należytą dokładnością po wszystkich pędach i konarach śliwy. Oprysk powtarzamy po raz drugi w fazie białego pąka.

 
Zaraza ogniowa jabłoni i gruszy

 Objawy: liście oraz pędy zasychają stając się czarne, wyglądają jak spalone.
Środek do oprysku: Miedzian 50 WP
Jeśli zdiagnozujemy taką chorobę - silnie porażone roślinki powinniśmy w całości wyciąć, następnie spalić. Jeśli porażone są tylko pojedyncze gałęzie, powinniśmy je wyciąć z około 50 cm zapasem zdrowych części rośliny, a następnie również spalić. Rany po cięciu zabezpieczamy pastą, która zwiera w swoim składzie fungicyd miedziowy, a sekator dokładnie myjemy spirytusem.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy