Uprawa storczyków w domu: podlewanie, nawożenie oraz okres spoczynku

Uprawa storczyków w domu: podlewanie, nawożenie oraz okres spoczynku

Storczyki z powodzeniem można uprawiać w domu. W pielęgnacji storczyków istotne jest podlewanie i nawożenie, ale także zapewnienie roślinom okresu spoczynku.

  
Storczyki to kwiaty domowe, proste w uprawie. Pięknie wyglądają w salonie czy sypialni, pasują do nowoczesnych aranżacji wnętrz. Najważniejsze dla tych kwiatów jest nawożenie oraz podlewanie, a także zapewnienie okresu spoczynku!

Dla początkujących miłośników kwiatów uprawa storczyków może wydawać się kłopotliwa i czasochłonna. Nie jest to prawda! Te kwiaty z pewnością odpłacą się pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem. Pielęgnacja nie zajmie nam dużo czasu, wystarczy tylko poznać kilka istotnych faktów na ich temat. Moment, w którym storczyki zaczynają kwitnąć po raz pierwszy w naszym domu jest naprawdę wart wysiłku i pozostaje przed długi okres czasu w pamięci.

Podlewanie storczyków

Storczyki, które uprawiamy w doniczkach podlewa się, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Dobrym sposobem jest posiadanie osłonki na storczyki do której wsadzamy zwykłą doniczkę z kwiatkiem. Będzie ona pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale również naczynia z wodą, które pozwoli na nawodnienie naszej rośliny. Możemy do osłonki wlać wodę, a następnie włożyć tam storczyka, który sam pociągnie przez 3-4 godziny potrzebną ilość wody. Pozostałą jej część wylewamy i możemy z powrotem umieścić w niej kwiatka. Jeśli nie posiadasz osłonki możesz do tej czynności użyć zwykłego naczynia. Doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i zostawiamy na tak długi okres czasu, aż podłoże zostanie nawodnione. W zależności od wielkości naszej rośliny, rodzaju pojemnika jaki posiadamy, etapu wzrostu, a także natężenia światła, jakości podłoża, temperatury w mieszkaniu i wilgotności powietrza, częstotliwość podlewania storczyków wynosi od 3 do 16 dni. Doniczki gliniane będą przyśpieszać przesychanie podłoża, natomiast te plastikowe opóźniają ten proces. Phalaenopsis musi naprawdę dobrze przeschnąć pomiędzy zabiegiem podlewania, natomiast Paphiopedilum jest odmianą, która nie toleruje zbyt mocnego przesuszenia korzeni oraz podłoża.

Storczyki należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Najlepsza będzie woda, która pochodzi z filtra odwróconej osmozy lub woda destylowana, a w obszarach, gdzie nie jest bardzo zanieczyszczone powietrze może to być deszczówka.

Nawożenie

Podczas okresu wzrostu storczyki powinny być nawożone. Jedną z metod zasilania, bardzo popularną i skuteczną jest nawożenie dolistne. Specjalnym płynnym nawozem spryskujemy liście naszej roślinki. Szczególną uwagę zwracamy na egzemplarze mniejsze, które tworzą pąki lub już kwitną! W szczególności w tym okresie wymagają one naszej opieki.
Nawożenie polecane jest co 3-4 tygodnie. Istnieją również nawozy o 3-4-krotnie mniejszym stężeniu środka, wtedy należy zasilać storczyki podczas każdego podlewania. Jeśli posiadamy preparat, który według etykiety powinniśmy używać co 3-4tygodnie, a chcemy zasilać storczyk stopniowo, wystarczy dawkę pomniejszych, stosując 3-4-krotnie mniejsze stężenie niż zalecane przez producenta środka. Producent nawozu nie jest istotny, najważniejszy jest skład! Późną wiosną oraz latem stosujemy nawozy, które mają wysokość zawartość azotu. Obserwacja storczyków pozwoli stwierdzić, czy nasza roślina cierpi na niedobór tego pierwiastka, taki test pozwoli nam dostosować dawkę. Ciemnozielone liście storczyków wskazują, że roślina jest dobrze zasilana i nic nie musimy zmieniać, zbyt jasne listki ze śladami zażółceń wskazują na niskie nawożenie, a poczerniałe końcówki liści będą wskaźnikiem przenawożenia, które jest również niebezpieczne dla kwiatów! Podobne zmiany w kolorze liści mogą zwiastować również inne problemy lub choroby. Pamiętajmy, że lepiej jest dostarczyć roślinie mniejszą ilość minerałów niż przenawozić ją.

Miejsce storczyka w Twoim domu

Storczyki w okresie kwitnienia są naprawdę piękne i potrafią wywołać uśmiech na naszej twarzy każdego dnia, a także zachwycają naszych gości. Okres kwitnienia nie jest jednak nieprzerwany. Tylko od naszej pomysłowości oraz oczywiście możliwości zależy aranżacja miejsca, w którym umieścimy storczyki. Te które aktualnie nie kwitną będą z pewnością pięknym zielonym tłem dla tych kwitnących. Ciekawym pomysłem w stworzeniu niebanalnej aranżacji są m.in. korzenie, skałki, liany, korkowe pnie oraz stylowe doniczki. Pięknie wyglądają również otoczaki lub grys biały. Kolorowy żwirek znajdziecie Państwo w naszym sklepie, te produkty ślicznie komponują się z podłożem storczyków. Kolorowe kamyczki mogą zastąpić keramzyt ogrodniczy.

Codzienna pielęgnacja storczyków okaże się łatwiejsza, jeśli położymy obok siebie te egzemplarze, które mają podobne upodobania.

Własny arkusz uprawy roślin

Bardzo dobrym przyzwyczajeniem w domowej uprawie storczyków jest oznaczanie ich etykietami, na których zapiszemy sobie dokładną odmianę rośliny, jej pochodzenie oraz datę w którym zakupiliśmy ten egzemplarz. Przy większej ilości kwiatów ciężko zapamiętać termin kwitnienia każdego z nich, długość oraz obfitość tego procesu. Dlatego polecamy dla każdego egzemplarza założyć osoby tzw. arkusz uprawy, w którym możemy zapisać takie informacje, jak: nowe przyrosty, jaka jest ich liczba, termin kwitnienia, czas jego trwania oraz obfitość, kiedy stosowaliśmy zabieg ochrony (opryski), ich przyczynę, czy były skuteczne oraz inne dane, które uznamy za istotne. Takie notatki pozwolą nam po pewnym czasie ocenić, czy warunki, które mają nasze storczyki są dla nich odpowiednie. Jeśli nie – z pewnością coś trzeba zmienić. Taka czynność nie zajmie Ci wiele czasu a jest naprawdę pomocna w pielęgnacji rośliny.

Które z odmian storczyków potrzebują spoczynku?

Niektóre gatunki, np. Phalaenopsis, nie pozwalają zauważyć wyraźnego czasu spoczynku: przyrastają, inicjują pędy kwiatowe i znów kwitną praktycznie przez cały rok. Inne z odmian są cięższe w uprawie, w okresie spoczynku wymagają np. zmiany temperatury, natężenia światła, wilgotności. Zazwyczaj taki okres przypada na zimę. Każda odmiana storczyków będzie miała inne wymagania na ten okres czasu, dlatego warto o nich poczytać. Niektórym należy nieco obniżyć temperaturę lub ograniczyć częstotliwość podlewania, czasami zaprzestać tej czynności aż na 2–3 miesiące.

 

 

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy