Rośliny ogrodowe zimą, co im szkodzi

Rośliny ogrodowe zimą, co im szkodzi

Zima w ogrodzie jest zdecydowanie niesprzyjającym czasem dla naszych roślin. Śnieg, a przede wszystkim mróz mogą być dla nich zagrożeniem. Podpowiemy Wam, co o tej porze szkodzi roślinom w Twoim ogrodzie oraz w jaki sposób możesz je chronić.

Zima to ciężki okres dla Twoich roślin ogrodowych. Narażone rośliny na różne niebezpieczeństwa mogą okazać się bezużyteczne na wiosnę. Na szczęście możemy temu zapobiec! A więc, co szkodzi Twojemu ogrodowi podczas zimy?

Zimowe zagrożenie: mróz!

Największe zagrożenie dla roślin podczas zimy to niska temperatura. Na mróz najbardziej wrażliwe są roślinki, które pochodzą z ciepłego klimatu. Można tutaj wymienić: klony palmowe, przepiękne hortensje, róże, glicynie, a również wiele odmian roślin owocowych. O takie rośliny powinniśmy zadbać już w jesieni i odpowiednio przygotować je na nadejście zimy. Nasze gatunki rodzime krzewów i drzew zwykle są odporne na mróz, nie będą potrzebować szczególnej opieki w zimie. Jednak powinniśmy podczas dużych mrozów zadbać o wszystkie rośliny. Wymagają okrycia przed mrozem oraz wiatrem. Można je zabezpieczyć słomą – przeczytaj jak stworzyć chochoła ze słomy – gałązkami roślin iglastych, czyli stroiszem lub po prostu białą agrowłókniną. Podstawę pnia należy obsypać korą sosnową lub suchymi liśćmi, świetnie sprawdzi się również torf.

Uważajmy na zbyt grubą warstwę śniegu.

Śnieg zazwyczaj jest sprzymierzeńcem roślin, stanowi naturalną ochronę naszego ogrodu przez mrozem. Niestety bywa i tak, że zbyt duża warstwa śniegu na naszym trawniku może spowodować powstanie chorób, takich jak pleśń śniegowa, a także nadmiernie ugniatać dość delikatne źdźbła trawy. Śnieżny puch zalegający na pędach krzewów i drzew, przede wszystkim
iglaków, może spowodować ich wyłamywanie.

Zwierzęta odwiedzające nasze ogrody.

W ogrodach, które sąsiadują z pięknymi lasami, dużym problemem stają się dzikie zwierzęta, przede wszystkim: sarny oraz zające. W poszukiwaniu pokarmu przybywają do naszych gospodarstw. Zazwyczaj ogryzają korę z drzew owocowych, rozgrzebują zimujące rabaty i niszczą również gałązki warzywne. Zwierzęta możemy odstraszyć stosując repelenty (preparaty chemiczne) lub po prostu utrudnić im podjadanie i zadbać o odgrodzenie naszych ogrodów siatką.