Rośliny doniczkowe zimą - jak je chronić?

Rośliny doniczkowe zimą - jak je chronić?

W czasie zimy powinniśmy poświęcić naszym roślinom doniczkowym zdecydowanie więcej uwagi. Właśnie w tym okresie są najbardziej osłabione, a także narażone na różnego rodzaju choroby. Na kwiatach doniczkowych występują plamy, które spowodowane są błędami w pielęgnacji roślin, chorobami grzybiczymi lub bakteryjnymi oraz żerowaniem szkodników.

U mnie w domu najwięcej problemów z kwiatami doniczkowymi powoduje suche powietrze, rośliny w mniejszym lub większym stopniu zasychają pomimo korzystania z domowych nawilżaczy. Najtrudniejsze do zwalczenia szkodniki to wciornastki. Czasami wydaje nam się, że zostały już zwalczone, a za jakiś czas znów widać srebrzyste plamki na liściach. Z pośród chorób grzybowych naszym kwiatom najczęściej dokuczają mączniaki i szara pleśń.

 

PLAMY BAKTERYJNE:

Pierwszym objawem będą przeświecające tłuste jasnożółte plamy, z czasem zaczną one ciemnieć. Silnie zaatakowane rośliny najlepiej zniszczyć, u innych należy wyciąć chore pędy i wykonać dwa opryskiwania w odstępie tygodnia środkiem Miedzian 50 WP, dostępny jest w różnych wielkościach. Następnie wzmacniająco stosujemy nawozy płynne uniwersalne marki florovit. Jest to naturalny nawóz, nietoksyczny dla ludzi, zwierząt i owadów, również występuje w różnych gramaturach.

NALOTY NA ZIEMI:

Takie naloty utworzone są z brązowej lub białej grzybni, na powierzchni ziemi najczęściej widzimy je zimą. Istnieje niebezpieczeństwo, że tworzące ją grzyby mogą zacząć przerastać do korzeni i niszczyć rośliny. Nie podlewajmy podczas tej pory roku zbyt obficie naszych kwiatów. Gdy zobaczymy pierwsze oznaki grzybni, należy przesuszyć pierwszą warstwę ziemi, następnie warstwę około 2cm powinniśmy wymienić na świeżą.  Podłoże spryskujemy i podlewamy stosując np. Topsin 500 SC. Następnie wzmacniająco polecamy zastosować nawóz Florovit uniwersalny.

NALOTY NA LIŚCIACH:

Występują w przypadku chorób grzybowych, przede wszystkim szarej pleśni, mączniaka prawdziwego oraz szkodników – wełnowców.

Na mączniaka szczególnie podatne rośliny to begonia oraz trzmielina. Na liściach kwiatów widać plamy, które pokryte są białym, mączystym nalotem. Gdy zauważymy występowanie takiej choroby, polecamy zacząć stosować preparat podobny do Amistar 250SC, po czym wzmacniamy rośliny nawozem uniwersalnym z florovitu.

Szara pleśń pojawia się, gdy na liściach zauważymy spore, bardzo szybko powiększające się brązowe plamy. Przy dużej wilgotności powietrza występuje pylący szary nalot. Podatne szczególnie są cyklamen, begonia, kalanchoe, pelargonia. Rośliny pryskamy 1-2 razy z tygodniową przerwą, stosując środek taki jak Switch 62,5 WG.

W przypadku wełnowców na liściach zobaczymy białą mączystą wydzielinę, liście z czasem żółkną. Szczególnie podatne na chorobę są: palmy, oleander, cytrusy. Przede wszystkim liście należy przemyć wodą z mydłem, następnie opryskujemy 2-3 razy Mospilanem 20 SP.

W każdym z powyżej opisanych przypadków dobrze jest dodatkowo wzmocnić rośliny naturalnym nawozem uniwersalnym, polecamy sprawdzony przez nawet marki florovit.
     

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy