Przygotowanie oczka wodnego do nadchodzącej zimy

Przygotowanie oczka wodnego do nadchodzącej zimy

W listopadzie, nim temperatura na zwenątrz spadnie poniżej 0°C, musimy pamiętać o przygotowaniu oczka wodnego do zimy. Oczyszczamy je z resztek roślinnych, a rośliny, które są wrażliwe na chłód oraz ryby przenosimy do pomieszczeń zabezpieczonych od mrozu.

Oczyszczanie oczka wodnego przed zimą.

Oczko wodne oczyszczamy z liści, a jego dno ze szczątków roślin i zwierząt. Dobrym pomysłem jest również wypompowanie części zanieczyszczonej wody i mułu z dna stawu, do tego procesu używamy pompy szlamówki, a potem wypełniamy świeżą wodą.

Jeśli mieszkańcami naszego oczka są również drobne zwierzęta, pozostawmy dla nich warstwę mułu i liści, będą mogły w nim przezimować. Warto jednak pamiętać, że proces gnicia resztek roślinnych zużywa tlen potrzebny rybom. Podczas zimy, gdy woda skuta jest lodem, może im go zabraknąć! Jeżeli w stawie/ oczku żyją ryby, późną jesienią, jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur, możemy położyć na tafli wody np. styropianowy pływak lub specjalną grzałkę. Dzięki takiej czynności nie będzie możliwe całkowite zamarznięcie wody.

 

Przeniesienie roślin wodnych do pomieszczenia

Gatunki roślin nieodporne na niską temperaturę przenosimy na okres zimy do pomieszczenia. Na pewno powinniśmy wyłowić z wody rośliny pływające: hiacynty wodne, salwinie, pistie. Bez problemu mogą one zimować w akwarium napełnionym wodą, a hiacynty wodne czy pistie można też posadzić w pojemniku wypełnionym mieszaniną piasku i gliny (podłoże powinno być zalane wodą i stale utrzymywane w takim stanie). Pomieszczenie, w którym będą zimować roślinki, musi być przede wszystkim jasne oraz dość ciepłe (około 18 st. celsjusza).

Niektóre odmiany grzybieni, w szczególności te karłowe - nie przeżyją w niskiej temperaturze. Takim roślinom powinniśmy pozwolić zimować w pojemnikach z wodą, ale ustawiamy je w chłodnych pomieszczeniach, temperatura powinna wynosić około 8 st. Celsjusza.

 

Przygotowanie roślin zimujących w oczku

Roślinki zimujące w naszym oczku wodnym powinniśmy wyczyścić z obumarłych części, a zdrowe pędy skrócić. Tę czynność wykonujemy jak najpóźniej, dopóki liście są zielone, trwa ważny proces fotosyntezy. Niektóre z roślin tworzących szuwary, dobrze jest zostawić, zaschnięte i ośnieżone będą tworzyć niepowtarzalny klimat, który doda uroku zimowemu ogrodowi. Poza tym zapewniają one schronienie małym zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Lilie wodne (grzybnie), które posadzone są na głębokości co najmniej 100 cm na pewno przezimują bezpiecznie, a te sadzone w koszach, które rosną w płytszej wodzie zalecamy przenieść tam, gdzie woda jest głęboka.

  

A co z rybami?

Jesienią należy powoli, stopniowo ograniczyć ilość wsypywanego im pokarmu. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 st., zaprzestajemy w ogóle ich karmienia! Przy takiej temperaturze ryby przestają żerować - zapadają w odrętwienie. Pokarm, który zostanie niezjedzony przez ryby, będzie leżał na dnie, gnił i zanieczyszczał wodę. Gdy staw jest głębszy, powyżej 100 cm, ryby będą miały możliwość spokojnie w nim przezimować, jeżeli jest on płytszy nie powinniśmy ryzykować, zwierzęta należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0 st. Celsjusza. Wystarczy im duże akwarium, wanna lub inny pojemnik. Potrzebne będzie urządzenie napowietrzające (może to być pompa do akwarium). Warto również przykryć zbiornik z wodą siatką, aby ryby nie mogły z niego wyskakiwać.
Pamiętajmy o karmieniu ryb, nie żerują w temperaturze przekraczającej 10 st. Celsjusza – jeżeli w pomieszczeniu jest cieplej, należy je dokarmiać!