Prace ogrodowe w maju

Prace ogrodowe w maju

Maj jest kolejnym miesiącem intensywnych prac w naszych ogrodach, ale efekty zobaczymy bardzo szybko! Przeczytaj co należy zrobić w maju, czy o wszystkim pamiętałeś?

Drzewa i krzewy ozdobne

W maju należy przyciąć krzewy, które kwitły już przed wypuszczeniem listków, np. wierzby, forsycje, wczesne tawuły. To czas skrócenia pędów różom – tniemy je na wysokość około 30 – 40cm. Pamiętajmy również o usunięciu przemarzniętych i chorych pędów.

Jest to również najwyższy czas, by rozgarnąć kopczyki ziemi, które zabezpieczają przed mrozem. Następnie takie roślinki nawozimy nawozem wieloskładnikowym, ważne - polecamy go płytko wymieszać z ziemią.

Pielęgnacja trawnika

 
W maju murawę powinniśmy kosić raz w tygodniu. Jeśli na dworze będzie ciepło i wystąpi susza, pamiętaj o podlewaniu. Najlepiej podlewać rano, w czasie gdy trawa nie jest jeszcze bardzo nagrzana.

Kwiaty

Gdy kwiaty bylin cebulowych zaczną przekwitać należy je usunąć, aby rośliny nie traciły niepotrzebnie energii na wytworzenie nasion.
      
Do gruntu możemy wysiewać wiele gatunków bylin, np. rudbekie, złocienie czy goździki. Rozsadę wiosną lub pod koniec lata wysadzamy w miejsca stałe. Byliny, które kwitną latem, a także jesienią możemy rozmnażać poprzez podział. Najlepiej będzie to zrobić przy pochmurnej pogodzie, na sam koniec obficie podlewamy nowe kępki.
        
Bulwy i karpy pacioreczników, dalii oraz mieczyków wsadzamy do gruntu. Do czasu zanim wyrosną z ziemi, z pewnością minie już ryzyko przymrozków.
           
Już na początku maja możemy wsadzić do gruntu rozsadę kwiatów jednorocznych, takich, które nie boją się przymrozków, czyli: astry chińskie oraz lwie paszcze. W drugiej połowie maja: aksamitki, żeniszki, szałwie oraz lobelie.
  
Do gruntu wysiewamy portulakę, nasturcję, kosmos, słoneczniki, groszek pachnący oraz  lewkonie. Warto wiedzieć, że nagietki oraz maciejkę sieje się kilka razy, ze względu na to, że szybko przekwitają.

Owoce i warzywa

W momencie, gdy zaczynają pękać pierwsze pąki drzew, przeprowadzamy opryski przeciwko chorobom grzybowym, np. plamistościom, parchowi, a także rdzom.

Młode drzewka oraz krzewy należy zasilić nawozem azotowym. Stosujemy dawkę 10-15 dag nawozu na jeden metr kwadratowy podłoża. Należy rozsypać go w obrębie korony, a następnie wymieszać z ziemią.


Ważne dla nas będzie systematyczne podlewanie oraz odchwaszczanie zagony z warzywami. Motyczymy międzyrzędzia w celu zapobiegania parowania wody z gleby, tym samym ułatwimy dostęp powietrza do korzeni roślin. Siejemy pietruszkę, marchew oraz buraki na zbiór jesienny. Przerywamy również siewki, które wyrosły z siewów kwietniowych.

Sadzimy rozsadę warzyw kapustnych oraz selerów. Połowa maja to czas siania ogórków, a pod koniec miesiąca należy wysadzić ich rozsadę. Fasolkę szparagową oraz koper siejemy co dwa tygodnie, aż do lipca.

Oczko wodne

 
Ważne jest by czuwać nad klarownością wody. Glony wyławia się siatką lub można zastosować odpowiednie preparaty chemiczne. Jeśli posiadamy to puszczamy jak najczęściej fontanny oraz kaskady w celu natlenienia wody. Ten zabieg jest konieczny dla ryb.

Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, sadzimy rozsadę pomidorów i papryki.
  

Groźne choroby oraz szkodniki dla roślin w maju


O tej porze powinniśmy uważać na:

- ślimaki, które głównie zagrażają bratkom i funkiom. W takiej sytuacji zastosować możemy Snacol 05 GB.

- poskrzypkę, która może zagrażać lilii uszkadzając jej pąki. Zastosować należy Karate Zeon 050 SC.

- mszyce, zwójki, gąsienice oraz miodownice. W przypadku ich wystąpienia dla większości roślin odpowiednie będą:
Decis Ogród 015 EW.

- przędziorki, preparat odpowiedni dla wszystkich roślin: Karate Zeon 050 CS.

- parch atakujący jabłonię ozdobną, ogonik. Preprat: Zato 50 WG.

- szarą pleśń, która może wystąpić zwłaszcza w okresie opadów. Odpowiedni peparat: Switch 62,5 GB
 
- mączniaka: Curzate Cu 49,5 WP
  
Gdy pędy zamierają - chore należy wyciąć, a rośliny opryskać stosując Topsin M 500 SC.
   

 

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy