Październikowe prace w ogrodzie

Październikowe prace w ogrodzie

Październik to idealny czas na sadzenie roślin, a także przesadzanie, dzielenie bylin. Iglaki, które zostały przesadzone w październiku mają najlepsze warunki, by zakorzenić się do nadchodzącej zimy. Bardzo ważne, by wysiać również rośliny dwuletnie, które powinny zakwitnąć wiosną. To także dobry czas na sadzenie późnych roślin cebulowych, w przyszłym roku na pewno ozdobią nasz ogród pięknymi kwiatami.
  

Jesienią powinnyśmy pomyśleć o odmłodzeniu naszych żywopłotów liściastych, a także o pielęgnacji trawy oraz oprysku ochronnym na drzewkach owocowych. Na sam koniec jesiennego sezonu nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu roślin przed mrozami! Tak jak pisaliśmy w naszym wcześniejszy artykule, szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny pochodzące z ciepłych stref klimatycznych. Kopczykowanie to sprawdzona metoda – idealna dla róż, rozłożenie grubej warstwy ściółki – pomocne będzie wokół rododendronów, hortensji, azalii japońskich czy wrzosów. Równie dobrą metodą jest po prostu otulanie roślin słomą. Pamiętajmy iż niezwykle istotne będzie zapewnienie przed zimą właściwego poziomu wilgoci roślinom, zwłaszcza zimozielonym, które posiadają duże liście.

 

Pielęgnacja trawy jesienią.

Trawa jesienią rośnie o wiele wolniej, nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaprzestać jej pielęgnacji. Jeśli trawnik ma być piękny również w przyszłym sezonie i przetrwać zimę, musimy o niego zadbać jesienią. W październiku grabimy systematycznie trawę oraz oczyszczamy ją z liści, ten zabieg ma na celu ochronić darń przed chorobami. Trawnik powinien być również koszony, raz lub dwa razy w miesiącu, wszystko zależy od aury, a także tempa wzrostu trawy.

Należy zwrócić uwagę, by nie kosić trawnika zbyt krótko. Już w październiku zaczynamy kosić darń troszkę wyżej niż podczas sezonu letniego. W ten sposób umożliwimy trawie gromadzenie składników odżywczych, które pomogą jej przetrwać zimę. Warto zaopatrzyć się w kosiarkę, która posiada regulowaną wysokością koszenia. Jedną z podstawowych czynności jest sprawdzenie ostrości noży, by nie ranić naszej darni tępym ostrzem. Przed zimą trawnik można podsypać nawozem jesiennym, który ma bardzo niską zawartość azotu.

 

Przycinanie żywopłotu liściastego

Coraz bardziej popularne stały się żywopłoty z roślin liściastych, pochodzące z naszej strefy klimatycznej. Prostym gatunkiem w utrzymaniu jest grab, który naprawdę dobrze znosi cięcie. Z początkiem października powinniśmy zacząć formować żywopłoty oraz szpalery grabowe. Rośliny docinane o tej porze zdążą wypuścić młode, króciutkie gałązki. Graby pozostawią zaschnięte liście na młodych pędach przez całą zimę. Jesienne przycięcie gwarantuje gęstą osłonę, która ochroni nas przed wiatrem.

Tego typu przycinanie „odmładzające” możemy w prosty sposób wykonać z udziałem nożyc do żywopłotów. Do wyboru: z jednostronnym lub dwustronnym ostrzem.

 

Przygotowanie ogródka warzywnego do zimy

Jesień to czas zbiorów, wykonujemy ostatnie plony w ogródku warzywnym. Przygotowujemy zagony do nadchodzące zimy. Pierwszy etap to przekopanie ziemi, by przede wszystkim poprawić przepuszczalność gleby, a także wydobyć na powierzchnię szkodniki - wyginą one podczas zimowych mrozów. Taka przekopana, niewyrównana gleba na pewno zgromadzi przez zimę dużo wilgoci, która z kolei potrzebna jest rośliną na wiosnę.
 
 

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy