Ogrodowe szkodniki i jak z nimi walczyć

Ogrodowe szkodniki i jak z nimi walczyć

Kret, mysz polna i nornik to małe gryzonie, które w ogrodzie mogą wywołać istny chaos. Szkodniki te bardzo często sieją spustoszenie także w naszych domach, piwnicach i garażach. Różne ogrodowe szkodniki wymagają różnych środków walki z nimi. Środek, który pozwoli wytępić nornice, nie koniecznie pomoże nam pozbyć się kuny lub kreta. Pułapka na kreta, nie zadziała na mysz polną. Aby nasza walka z ogrodowymi szkodnikami była skuteczna, musimy dobrać odpowiednie środki i sposoby walki, które pozwolą pozbyć się gryzoni z ogrodu, a zarazem nie narażą nas i naszych pupili.

Jak wytępić nornice


   Nornik to mały gryzoń z rodziny chomikowatych. Różne jego odmiany można spotkać na całym globie. Żywi się pokarmem mieszanym. Wiosną i latem zjada głównie liście, nasiona, zioła, larwy i pąki drzew. Jesienią i zimą żywi się owocami, nasionami, nadziemnymi częściami roślin zielonych co powoduje obumarcie rośliny. Na zimę gromadzi także zapasy, a w razie niedostatku pokarmu, żywi się także korą młodych drzew, tym samym je niszcząc. Nornica tworzy w naszym ogródku nieestetyczne jamy i potrafi zniszczyć znaczną część naszych ogrodowych roślin.

    Pozbycie się nornicy z naszego ogrodu nie jest tak łatwą sprawą. Cennymi pomocnikami w walce z nornicami są ptaki drapieżne oraz domowe zwierzęta łowne takie jak kot lub pies. Jednym z prostszych i ekologicznych sposobów na pozbycie się nornic jest włożenie rozgniecionego czosnku albo liści czarnego bzu do ich nory, nornice nie cierpią ich zapachu, więc szybko powinny się wyprowadzić z naszego ogródka. Gdy naturalne metody zawiodą albo nornic jest bardzo dużo, dobrym sposobem będzie zastosowanie specjalnych trutek na nornice w formie granulatu lub kostek, które wkładamy w kryjówki tych gryzoni. Wszelkiego rodzaju trutki mają jednak pewne ograniczenia, nie powinno się ich stosować w momencie, gdy może do nich mieć dostęp nasz pupil. W takim wypadku lepszym pomysłem będzie zastosowanie żywołapki, która jest bezpieczniejszym wyborem.

Sposoby na kreta w ogrodzie


    Kret występuje bardzo powszechnie w całej Europie i Azji. Żywi się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami, przez co nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszych zapasów lub roślin. Niestety, gdy kret zadomowi się w naszym ogródku, tworzy kopce inaczej zwane kretowiskami. Kopce te nie tylko psują estetykę naszego ogrodu, ale mogą zrujnować też nasze grządki lub trawnik.

    Kret potrafi być ogromnym utrapieniem, a pozbycie się go może wymagać wiele wysiłku. Najlepiej jest więc zapobiegać jego występowaniu wkopując podczas zakładania trawnika siatkę na krety, która nie tylko skutecznie uniemożliwia pojawienie się kopców, ale także wzmacnia ona świeżo wysianą trawę. W momencie, w którym założenie siatki nie jest już możliwe, a na naszej działce zaczęły pojawiać się kopce kreta mamy kilka sposobów na pozbycie się go. Jednym z nich jest zastosowanie popularnego karbidu, który jest nie tylko skuteczny, ale także nie jest niebezpieczny dla zwierząt domowych. Na rynku dostępne są też specjalne płyny odstraszające krety, które możemy stosować w momencie pojawienia się problemu, a także prewencyjnie w celu zapobiegania pojawianiu się kreta w przyszłości. Krety są praktycznie całkowicie ślepe, polują za pomocą włosów czuciowych na psyku i ogonie oraz bardzo wyczulonego słuchu. Stąd zastosowanie specjalnych odstraszaczy wibracyjno-akustycznych jest nie tylko bardzo skuteczne, a także nie wymaga od nas stosowania żadnych chemikaliów.

Jak pozbyć się myszy


    Mysz polna powszechnie występuje na całym świecie. Prowadzi naziemny tryb życia, a jako schronienie kopie płytkie nory z komorą gniazdową i spiżarnią. W Polsce jej pożywienie zmienia się z porami roku, wiosną i jesienią najczęściej jada nasiona, latem jagody, owoce, bezkręgowce i padlinę. Szczególnie niebezpieczne są dla naszych zapasów wczesną wiosną, gdy zaczyna jej brakować pokarmu oraz późną jesienią, kiedy zaczyna gromadzić zapasy na zimę. Bywa, że w pewnych okresach mysz polna pojawia się masowo, potrafi ona wtedy wyrządzić ogromne szkody w uprawach.

    Z myszami człowiek mierzy się od bardzo dawna na całym globie. Pozbycie się ich nie należy do rzeczy łatwych, ale w obecnych czasach mamy do dyspozycji wiele sposobów, które pozwalają wygrywać nam tę walkę. Jednym z najstarszych sposobów walki z tymi gryzoniami jest kot. Jednak obecnie nie wszystkie koty wydają się chętne na wspomaganie nas w pozbywaniu się tych małych szkodników. Ludzie od bardzo dawna konstruowali różnego rodzaju pułapki na myszy, które służą nam do dzisiaj. Obecnie jednym z popularniejszych sposobów pozbywania się tych małych gryzoni jest stosowanie specjalnych trutek, które są dostępne w różnej formie, od kostek poprzez pasty, aż do płynów. Jednak zastosowanie tych trutek może stanowić także zagrożenie dla innych zwierząt. Sposobem na to jest zastosowanie specjalnego karmnika dla myszy, w którego wnętrzu wykładamy trutkę, a jego konstrukcja uniemożliwia spożycie trutki innym zwierzętom.

Rozwiązanie problemu z kunami


    Kuna żywi się gryzoniami, ptakami, jajami, żabami oraz owocami. Kuna jest też groźna dla domowego drobiu. Bardzo często kuny przegryzają przewody elektryczne np. w samochodzie. Kuny w domach zagnieżdżają się na poddaszu, bardzo często wygryzają izolację, tworząc w niej swoje gniazda oraz korytarze komunikacyjne. Swoją aktywność kuna prowadzi w nocy i wydaje bardzo irytujące hałasy, które czasem bywają mylone z aktywnością ducha :)

    Kuny w Polsce są pod ochroną i zabijanie ich, a także odławianie jest zabronione. Dlatego też stosowanie wszelkiego rodzaju pułapek lub trutek jest niedozwolone. Na szczęście istnieją inne sposoby na pozbycie się ich z naszej posesji. W okresie przed wojennym w Polsce smarowano krokwie wilczym lub lisim smalcem, zapach tych specyfików miał ponoć odstraszać kunę i zapobiegać jej zagnieżdżaniu się. My jednak radzimy użyć specjalnych płynów lub granulatów, które odstraszają nie tylko kuny, a także inne dziki zwierzęta.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy