Nowy trend czyli Balkonowy Warzywnik

Nowy trend czyli Balkonowy Warzywnik

Balkonowy warzywnik zyskuje każdego roku na popularności. Jeśli nie posiadamy tradycyjnego ogrodu, a chcemy cieszyć się zdrowymi warzywami do kanapek – nic nie stoi na przeszkodzie. Uprawa warzyw w doniczkach jest jak najbardziej możliwa. W ten sposób hodują warzywa zarówno mieszkańcy bloków jak i domków jednorodzinnych. Przeczytaj czy warto założyć swój własny mini ogródek na balkonie oraz jakie warzywa będziesz mógł w nim uprawiać. W jaki sposób założyć balkonowy warzywnik? Poniżej najważniejsze informacje.

    

Warzywa bez problemu możemy uprawiać w pojemnikach na tarasie, balkonie. Taka uprawa nie jest trudna. Gdy nie mamy działki i ogrodu jest to szansa na uzyskanie własnych, zdrowych i ekologicznych plonów. Oto krótki poradnik uprawy warzyw w pojemnikach.

Które z warzyw możemy uprawiać w pojemnikach?

Do uprawy w pojemnikach na balkonie będzie nadawać się jedynie kilka gatunków warzyw. W porównaniu do uprawy tradycyjnej, okazy, które rosną w pojemnikach wymagają od nas więcej uwagi. Przede wszystkim musimy pamiętać o ich częstym podlewaniu, w lecie nawet dwa razy w ciągu dnia, a także o regularnym nawożeniu. W niektórych przypadkach niezbędne będzie miejscowe ocienianie roślin.
Wiele warzyw nie może być uprawianych na balkonie, ponieważ nie będą dobrze rosły w pojemnikach ze względu na wymiary, wymagania uprawowe oraz wytwarzanie głębokiego systemu korzeniowego i długi okres wegetacji. Z listy musimy skreślić przede wszystkim warzywa dyniowate (wyjątkiem jest ogórek), warzywa kapustne, a także warzywa korzeniowe.

Na balkonie bez problemu można uprawiać poniżej wymienione gatunki:

-Rzodkiewkę oraz sałatę, które wcześnie rozpoczynają sezon wegetacyjny oraz bardzo szybko dostarczają plonów. Wysiewamy je o 2-3tygodnie później niż w gruncie. Polecamy głębokie skrzynie.

- Pomidory koktajlowe, łatwe w uprawie, najprawdopodobniej jedno z najchętniej uprawianych warzyw w mini balkonowym ogrodzie.

- Zioła, np. majeranek, bazylia, mięta, tymianek, rozmaryn, oregano. Te gatunki lubią miejsca, która są ciepłe oraz słoneczne. Należy jednak unikać wystaw południowych.

- Cebula i szczypiorek, nie sprawiają problemów w uprawie. Sadzimy je w żyznej glebie i regularnie podlewamy. W rezultacie otrzymamy zielone liście asymilacyjne.
- Seler oraz pietruszka, przy uprawie w pojemnikach otrzymamy nać.

Założenie warzywnika na balkonie

Balkonowy warzywnik zakładamy podobnie, jak tradycyjny. Nasiona warzyw wysiewamy do skrzyń, które na sam początek umieścimy w pomieszczeniu, a na balkon wystawiamy dopiero późną wiosną. W tym okresie rozsady będą już dobrze uformowane. Ze względu na specyfikację uprawy pojemnikowej, brak miejsca - nie musimy dbać o system uprawy, zmianowanie, sąsiedztwo roślinek nie jest najważniejsze.
Bardzo ważne jest jednak by dobrze dobrać pojemniki. Muszą być przede wszystkim odpowiednio duże oraz dość głębokie. W przypadku warzyw o głębszym systemie korzeniowym odpowiednie będą skrzynie (możemy użyć wysokie skrzynie transportowe, ale wcześniej wykładamy ich wnętrze agrowłókniną) lub głębokie wiadra (pamiętajmy by wywiercić otwory na dnie). Optymalne podłoże do balkonowej uprawy to ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem, kompostem i dodatkiem rozluźniającym, czyli keramzytem.
  

 

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy