Marzec - ustępuje zimowa aura

Marzec - ustępuje zimowa aura

W marcu powoli zimowa aura ustępuje coraz cieplejszym dniom. Do naszych ogrodów wychodzimy częściej, z większą chęcią. Czas przedwiośnia to moment w którym czujemy przypływającą energię, wracają nam chęci do życia oraz pracy!

 
Jeśli również czujecie przypływ energii to bardzo dobrze, gdyż marzec jest miesiącem w którym lista obowiązkowych prac ogrodnika nie jest krótka. Oczywiście wszystko będzie zależało od pogody. Matka natura wyznacza termin w którym należy rozpocząć prace ogrodowe. Jeśli warunki atmosferyczne są wystarczająco dobre, prace rozpoczniemy już z początkiem miesiąca!

Najważniejsze z marcowych prac:

  • Sprawdzić stan ogrodu oraz działki

Z początkiem miesiąca należy rozejrzeć się po całym ogrodzie lub działce. Sprawdzić stan naszych drzew oraz krzewów, trawnika i rabat. Dokładny przegląd pozwoli Ci zaplanować prace. Od razu robimy porządki, gdy nastaną cieplejsze dni nie będziemy niepotrzebnie tracić cennego czasu.

  • Zbadaj odczyn swojej gleby

Co roku po zimie powinniśmy ustalić odczyn naszej gleby, aby móc prawidłowo nawieźć ziemię. Marzec to idealny czas, polecamy zakupić kwasomierz chemiczny i pobrać do badania kilka próbek naszej gleby. Do tej czynności można wykorzystać także papierki lakmusowe, gdy przyłożymy je do ziemi zaczną się odbarwiać i pokażą odczyn gleby. Najważniejsze by gleba, którą badamy kwasomierzem pochodziła z niższych warstw. Pamiętaj, wiele roślin bardzo nie lubi gleby zakwaszonej!

  • Nawozimy całą działkę

Z pewnością sprawdzi się kompost, ale także różnego rodzaju nawozy. Drzewka młode, te jedno- lub dwuroczne bardzo dobrze tolerują azot. Starsze drzewa należy nawieźć nawozami azotanowymi, potasowymi, fosforanowymi. Najważniejsze by nawóz najpierw przemieszać z ziemią. W pierwszej kolejności dostarczamy składników pokarmowych roślinom cebulowym. Należy nawozić je saletrą amonową, sypiemy około 10-15g nawozu na metr kwadratowy. Po każdym zabiegu, ważne jest by obficie podlać grządki. Następnie, po około trzech tygodniach, dostarczamy podobną dawkę, ale nawozu wieloskładnikowego, który również jeśli jest taka potrzeba (w zależności od nawozu) mieszamy z ziemią i dostarczamy naszym roślinom. Marzec to również czas, gdy nawozimy rabatę bylinową oraz trawnik. Nawóz wieloskładnikowy również warto dostarczyć krzewom ozdobnym.

  • Przytnij drzewa oraz krzewy

Jeśli nie zrobiłeś tego w lutym, czas najwyższy zrobić tę czynność w marcu. Cięcia powinny być prześwietlające. Należy pousuwać gałęzie złamane, takie, które rosną do środka korony oraz te krzyżujące się ze sobą. Nie wolno nam zapomnieć o drzewkach, które posadzone zostały na jesień. Nie mogliśmy ich ruszyć w lutym, ale druga połowa marca, jeśli tylko pogoda jest sprzyjająca – jak najbardziej nadaje się na ich przycięcie. Podczas przycinania powinniśmy sprawdzać stan gałęzi, te objęte chorobą bakteryjną zdecydowanie przycinamy powyżej uszkodzeń. Krzewy agrestu oraz porzeczek przycinamy zostawiając tylko najsilniejsze gałęzie. Jeśli hodujesz na swoim skrawku ziemi rośliny kwitnące latem na pędach jednorocznych, np. tawułę japońską, hortensję bukietową powinieneś ściąć ich gałązki ok. 20 cm nad ziemią. Marzec to również miesiąc w którym musimy zwrócić uwagę na wrzosy, od których powinniśmy odciąć zeszłoroczne kwiatostany.

  • Stopniowo usuń zimowe okrycia oraz otuliny drzew i krzewów

Marzec to już ten czas kiedy musimy usunąć otuliny z hortensji, iglaków, magnolii. Pamiętaj również o różach! Ponieważ w marcu mogą wystąpić jeszcze przymrozki, te kwiaty odkryjemy całkowicie dopiero pod koniec miesiąca.

  • Zadbaj o trawnik

Grabimy liście z rabatek i trawnika, dobrym pomysłem będzie wywieźć je poza ogród, taki zabieg zdecydowanie zapobiegnie powstawaniu pleśni. Trawę przycinamy aż przy samej ziemi, pobudzimy ją w ten sposób do wzrostu, gdy temperatura będzie coraz wyższa.

  • Zasadź drzewka oraz krzewy

Marzec to idealny czas na sadzenie iglaków, ale tylko tych odmian, które wrażliwe są na mrozy, pozostałe sadzimy dopiero na jesień. To także czas sadzenia uwielbianych przez nas kwiatów jakimi są róże, ale uwaga - nie przycinamy ich! Przycinanie można wykonać dopiero po dwóch latach od ukorzenienia rośliny, tę czynność wykonujemy zawsze w kwietniu.

  • Zasadź cebulki kwiatów

Cebulki kwiatów sadzimy koniecznie w drugiej połowie marca, nie wcześniej. Warto wiedzieć, że mieczyki czy lilie sadzimy dopiero w momencie, gdy na dworze będzie już naprawdę ciepło i słonecznie. Na wiosnę sadzimy begonie, mieczyki, krynie oraz dalie. 

  • Wysiewamy grządki

W domu wysiewamy nasiona ciepłolubnych warzyw, będziemy je mieć na własną rozsadę. Warto przygotować również rozsadę kwiatów. Na grządkach wysiewamy marchew, groch, pietruszkę. Sadzimy dymkę, którą dobrze jest wcześniej zaprawić. Marzec to również czas wysiewu większości roślin jednorocznych, m.in.: grosza pachnącego czy nagietki.

  • Zatroszcz się o swoje oczko wodne!

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej - usuwamy liście oraz inne resztki. Jeśli nie wykonasz tej czynności teraz, glony otrzymają od Ciebie doskonałą pożywkę. Należy przyciąć zeszłoroczne pędy roślin wodnych, a także tych nadbrzeżnych. W marcu rozpoczynamy dokarmianie ryb, w momencie, gdy temperatura wzrośnie powyżej 12 stopni Celsjusza. Stopniowo zwiększamy dawki pożywienia.

  • Podlej rośliny

Przedwiośnie jest okresem wysuszających wiatrów oraz jeszcze zamarzniętej ziemi. By uniknąć suszy fizjologicznej, podlewamy różaneczniki, wszystkie rośliny iglaste, trzmieliny oraz inne zawsze zielone gatunki roślinek.