Kwiecień prace w ogrodzie - o czym należy pamiętać?

Kwiecień prace w ogrodzie - o czym należy pamiętać?

Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. W tym okresie siejemy, sadzimy, przekopujemy oraz przycinamy. Chcesz dowiedzieć się o czym nie możesz zapomnieć w przyszłym miesiącu? Podpowiadamy, jakie prace koniecznie musisz wykonać w swoim ogrodzie!
  • Do zobaczenia zimo! Sprzątamy w ogrodzie.

Jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu, koniecznie z bylin należy zdjąć zimowe okrycia. Grabimy wszystkie resztki, a glebę najpierw spulchniamy, następnie nawozimy.
Kwiecień to czas na rozmnażanie przez podział bylin, które kwitną późnym latem oraz jesienią. Kępę bylin wykopujemy i następnie dzielimy je łopatą, rozdzielamy rękami lub widłami amerykańskimi.
Kwiecień jest miesiącem, gdy możemy już bez problemu wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki. Z roślin jednorocznych będą to lewie paszcze, a z roślin dwuletnich to bratki, stokrotki, wrotycz maruna (złocień maruna).
W glebę, która jest oczywiście oczyszczona z chwastów i wzbogacona nawozami już z początkiem kwietnia możemy wysadzać drobne cebulki mieczyków, duże polecamy sadzić nieco później – na przełomie kwietnia i maja.  

Z roślinek, które przechowujemy w pomieszczeniach (fuksje, pelargonie, ołowniki, datury, oleandry) można sporządzić sadzonki.Pojemniki z sadzonkami przenosimy do pomieszczeń ciepłych, gdzie temperatura wynosi 18-20 stopni Celsjusza.  Po 2–3 tygodniach, gdy roślinki się ukorzenią i rozpoczną wzrost, należy uszczyknąć wierzchołki, aby rośliny miały możliwość rozkrzewić się.  Bardzo ważne jest by zwrócić uwagę, czy na roślinach, które uprawiane są w pojemnikach i zimują w pomieszczeniach, nie pojawiały się szkodniki! Jeśli zauważymy mszyce, musimy od razu zacząć je zwalczać - w ten sam sposób, jak będziemy robić to w ogrodzie. Bardzo często rośliny pokojowe i te przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez uciążliwe wełnowce.

  • Rośliny bulwiaste i cebulowe

Roślinki, które nie zimują w gruncie, można tutaj wymienić: accidanterę dwubarwną, babiane, mieczyki, błonczatkę czyli ismenę, kroksomie ogrodową, galtonie, zawilec wieńcowaty, tygrysówkę pawią, sadzimy do ogrodu już od połowy kwietnia.
Natomiast rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną (tulipany botaniczne, szafrany, wczesne odmiany hiacyntów oraz narcyzów) ogławiamy, usuwamy pozostałość kwiatostanu. Uwaga! Koniecznie należy pozostawić łodygę oraz liście, by nadal występowały procesy życiowe rośliny, dzięki temu cebule będą w dalszym ciągu rosły.

  • Rośliny jednoroczne

Wysiane w poprzednich miesiącach rośliny jednoroczne należy pikować. Możemy również uszczykiwać nad 3.–4. parą listków – szałwię błyszczącą, heliotrop, werbenę oraz żeniszek, by roślinki się rozkrzewiły. Z końcem kwietnia sadzonki hartujemy przed wysadzeniem ich do gruntu. Przez około tydzień, codziennie coraz dłużej - należy w tym celu wystawiać rośliny na świeże powietrze. Idealne miejsce to parapet przy otwartym oknie, balkon lub ogród.

Jeżeli będzie już ciepło, możemy zacząć wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: groszku pachnącego, godecji, nasturcji, nagietka, powoju trójbarwnego, słonecznika, smagliczki, rezedy, wilca.

  • Byliny

W kwietniu dzielimy oraz przesadzamy na nowe miejsca byliny, które kwitną latem oraz jesienią, można tutaj wymienić: funkie, floksy, rozchodniki, rojniki. Nie możemy zapomnieć o podlewaniu nowych, świeżo posadzonych roślinek, szczególnie wtedy, gdy dni są ciepłe. Uwaga! Jeśli wystąpią przymrozki ciepłolubne rośliny, które są świeżo posadzone w naszym ogrodzie, należy przykryć na noc folią lub niezastąpioną agrowłókniną wiosenną, tak aby je zabezpieczyć. W ciągu dnia okrycie oczywiście można ściągnąć.