Kiedy i jak należy siać pomidory?

Kiedy i jak należy siać pomidory?

Z pewnością niejedna osoba z Was chciałby mieć na balkonie czy w ogrodzie pomidorki z własnej uprawy. Tak naprawdę jedyny warunek to dużo słońca! Nasiona pomidora na rozsadę wysiewamy już w marcu. W jaki sposób przygotować rozsadę pomidora, w czym siać pomidory, jaką ziemię użyć do wysiewu pomidorów? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania odnośnie wysiewu pomidorów.
             
Pomidory to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych warzyw, jakie uprawiamy w naszych polskich ogrodach. Miejscy ogrodnicy nie pozostają gorsi i uprawiają pomidorki zazwyczaj koktajlowe na balkonach. Pomidor z własnej uprawy jest zdecydowanie zdrowszy od tego sklepowego. W końcu sami je uprawiamy więc wiemy, że nie zawierają one chemii.
  

W czym siać pomidory?


Polecamy wielodoniczki, które są najwygodniejsze do takiej uprawy, czasami nazywane one są multiplatami. Wielodoniczki to palety rozsadowe czyli kilka lub kilkadziesiąt złączonych ze sobą małych doniczek. Największą zaletą wielodniczek jest możliwość uzykania nawet kilkudziesiąt rozsad na niewielkiej powierzchni. Dodatkowo multiplaty można bez problemu przenisieć w dowolne miejsce, łatwo się z nich pikuje pomidory. Podczas wysiewu pomidorów musimy pamiętać o zachowaniu ciepła, dlatego ważne jest by pamiętać o przykryciu wielodniczek, np. przeźroczystą folią, tak by utworzyć "miniszklarnię". Do wysiewu można użyć również doniczek produkcyjnych. Przy wyborze doniczki koniecznie zwróć uwagę czy posiada ona dużo otworów, by nadmiar wody mógł bez problemu z niej wypłynąć.

                   
Jaką ziemię użyć do wysiewu pomidorów?


Ziemia, którą będziemy używać do wysiewu czy to pomidorów czy innych nasion powinna być przede wszystkim lekka, luźna i przepuszczalna. Nie będzie dobra zwykła ziemia, którą wykopiemy z naszego ogródka, czy też zwykłe uniwersalne podłoże w worku. Najprościej wybrać ziemię przeznaczoną do wysiewu nasion. Gotowe podłoże do wysiewu jest stworzone przez specjalistów i jest ono najpewniejszą opcją. Istnieje również możliwość stworzenia samodzielnie takiego podłoża, jednak zdecydowanie polecamy gotowy produkt. Kupując gotowe podłoże będziecie pewni, że jest to produkt wolny od patogenów chorobotwórczych. Powyższy fakt jest naprawdę niezwykle ważny, gdyż siewki są wrażliwe na wszelkie choroby. Dodatkowym atutem gotowego podłoża do wysiewu jest sproszkowany węgiel drzewny, który jest zazwyczaj w składzie takich podłoży i działa on odkażająco. Od niedawna w sklepach można także znaleźć specjalistyczne podłoża do wysiewu pomidorów. Warto wiedzieć, że posiadają one identyczny skład jak te zwykłe do wysiewu, a cena specjalistycznego podłoża do pomidorów jest znacznie wyższa od ceny gotowego podłoża do wysiewu.

             
Jakie nasiona pomidorów wybrać?


Odmian pomidorów do wyboru na rynku jest niezwykle dużo. Mamy pomidorki szklarniowe oraz te gruntowe, malinowe czy koktajlowe. W zależności co kto lubi - znajdzie każdą odmianę pomidora. Nasionka teraz możemy kupić nawet w sklepach spożywczych, warto jednak czytać etykiety na opakowaniach. Etykieta powinna zawierać informację na temat słodkości pomidora, do czego dana odmiana jest polecana. Nie polecamy zakupu nasion na straganach, które nie są oryginalnie zapakowane, pochodzą z niewiadomego źródła. W przypadku takiego zakupu niestety nie wiemy jak były one przetrzymywane, czy są świeże, nie mamy również pewności, czy w woreczku znajduje się faktycznie odmiana jaką podaje sprzedawca. 

Kiedy siać pomidory?


Tak jak podalismy powyżej najlepszym terminem na wysiew pomidorków jest początek marca. Niektórzy ogrodnicy nie mogą się doczekać prac ogrodowych i już pod koniec lutego zaczynają wysiew, jest to jednak duży błąd i niestety siewki z pewnością dadzą nam o tym znać. Ponieważ ilość światła będzie zbyt mała staną się one wiotkie i blade. Nawet jeśli zastosujemy sztuczne oświetlenie, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności, nie polecamy wczesnego wysiewu. Na wyrośniętą rozsadę przenoszenie w miejsce docelowe nie działa dobrze.                   


Jak siać pomidory?


Sianie pomidorów nie jest skomplikowane. Wielodoniczki należy wypełniać ziemią, uwaga - aż po same brzegi! Następnie podłoże ugniatamy delikatnie dłonią. Na wierzchu ułuż nasiona, a następnie wciśnij je w podłoże na ok. pół centymetra i przysyp ziemią. Na sam koniec podlej i gotowe! W wielodoniczkach należy siać po jednym nasionku do każdego z otworów, w przypadku doniczek - nie gęściej niż w rozstawie co 2 cm. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt gęste wysianie nasionek pomidorków może spowodować gnicie siewek. Pamiętajmy, że muszą one mieć przestrzeń oraz powietrze.
  


Jak dbać o siewki pomidorów?


Po wysianiu przykrywamy wielodoniczki lub doniczki np. przeźroczystą pokrywą lub folią spożywczą tworząc miniszklarenkę. W ten sposób uzyskamy dla nasion odpowiednią temperaturę. Wybrana przez nas pokrywka nie musi a wręcz nie powinna być szczelna, w przeciwnym razie wewnątrz będzie zbyt wilgotno i siewki zostaną narażone na choroby grzybowe. Pokrycie należy wykonać z folii spożywczej lub butelki.


Należy stale kontrolować i dbać by podłoże było wilgotne, ale nie może stać w nim woda. Polecamy podlewanie konewką z sitkiem, ponieważ na pewno nie wypłukamy nasion. Dobrym pomysłem zamiast użycia konewki jest wykorzystanie spryskiwacza. Wilodoniczki lub doniczki należy ustawić w dobrze oświetlonym miejscu na parapecie. Światło nie ma wpływu na początku, na samo kiełkowanie nasion, ale jest później bardzo ważne dla siewek. Nasionka zaczną kiełkować po ok. 7 dniach. Dopiero wtedy zdejmujemy nasze przezroczyste pokrycia i pozwalamy rosnąć siewkom z dostępem powietrza.


Po upływie ok. 3 tygodni będziemy przepikować pomidory. Oznacza to, że nasiona, które wykiełkowały będziemy przesadzać jedno obok drugiego do nowych, większych doniczek. Siewki należy delikatnie podlać, ok. godzinkę przed pikowaniem. Podłoże powinno być wilgotne (nie mokre), by siewki łatwiej można było wyciągnąć. Nasz sposób to podważenie każdej siewki końcem łyżki stołowej. Robimy to delikatnie! Po podważeniu wyciągamy siewkę trzymając ją za łodyżkę, jak najbliżej nasady, nie powinniśmy ciągnąć za liście. Siewkę umieszczamy w nowej doniczce wypełnionej podłożem i robimy dołek za pomocą palca, a następnie obsypujemy siewkę i uciskamy podłoże.  Wytworzone dołki nie powinny być zbyt głębokie, a siewka po przepikowaniu powinna rosnąć na mniej/więcej na takiej samej głębokości co poprzednio. Przepikowaną rozsadę należy podlewać nadal delikatnie i ustawić ją w tym samym słonecznym miejscu. Połowa sukcesu w uprawie rozsady to dobre podłoże oraz nasza stała kontrola wilgotności podłoża. Jeśli nie będzie zbyt mokro nie będziemy mieć żadnych problemów z pleśnią czy chorobami. Najważniejsze by rozsada miała dostęp do światła!
         

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy