Kalendarz prac - Luty w ogrodzie

Kalendarz prac - Luty w ogrodzie

Wiosna coraz bliżej, nadszedł luty! Z niecierpliwością oczekujemy na tę porę, kiedy nasz ogród znów nabierze pięknych barw. O czym powinniśmy pamiętać podczas tego miesiąca? Wraz z nadejściem lutego zaczyna przybywać nam ogrodniczych obowiązków, poniżej w kilku punktach opisaliśmy prace w ogrodzie, które należy zacząć wykonywać już teraz. Rezultatem będzie piękny, kolorowy ogród ze zdrowymi roślinami.
  
 
1. Sadzenie krzewów

Luty jest idealnym miesiącem na sadzenie krzewów rosnących w doniczkach. Jeśli ziemia nie jest zamrożona, bierzemy się za pracę zanim zaczną intensywnie rosnąć, by bez problemu móc umieścić je na właściwych stanowiskach. Przykładem takich krzewów są: oczar wirginijski, wawrzynek bądź dereń jadalny. Jeśli wsadzimy korzenie do gruntu, zapewnimy roślinom znacznie lepszą ochronę niż ta, którą mają w donicach. Poplątane korzenie możemy nieco poluzować palcami, następnie podczas sadzenia lekko je rozkładamy, dzięki temu pędy będą swobodnie się rozrastać.

2. Ogrzewamy ziemię
Ziemię przeznaczoną pod wczesne warzywa, takie jak: bób, rzodkiewka, mrozoodporne sałaty, warto podgrzać np. za pomocą kloszy. Należy je umieścić na grządkach i przymocować do podłoża używając śledzi do namiotu. Klosze najpierw myjemy, czyste będą przepuszczały znacznie więcej światła i ciepła. Jeśli nie posiadamy w domu kloszy możemy je stworzyć sami, wystarczy rozciągnąć folię na drucianych pętlach lub po prostu na nagiej ziemi rozkładamy plandekę, która przyciągnie i zatrzyma ciepło. Taki zabieg pozwoli roślinom wysianym w podłożu znacznie szybciej i lepiej rosnąć, a także niestraszne im będą ataki szkodników.

3. Czas na nawożenie!
Zanim się obejrzymy będzie ciepło, zaczniemy wtedy wysiew gruntu do warzyw tj. rośliny korzeniowe i sałaty. Jeśli chcemy wzbogacić naszą ziemię nawozem, możemy zrobić to już teraz! Pamiętajmy, że materiał potrzebuje czasu żeby rozłożyć się w podłożu, przy wkopaniu nawozu w ziemie cały proces przebiegnie o wiele szybciej. Dodatkowo przez przekopywanie rozluźnimy nieco strukturę gleby, utworzymy przestrzeń, zostanie ona wypełniona przez wodę oraz powietrze, czyli składniki, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. W rezultacie nasze rośliny będą w dobrej kondycji przez cały sezon.

4. Ochrona brzoskwiń
To już ta pora, kiedy powinniśmy zacząć myśleć o naszych brzoskwiniach, aby móc ochronić je przed kędzierzawością liści. Opisywana choroba polega na deformowaniu i skręcaniu się liści rośliny, na których dodatkowo widać brązowo-czerwone plamy oraz białe grzybicze wykwity. Brzoskwinie rosnące w szpalerze przy ścianie możemy w prosty sposób chronić, zakładając osłony przed deszczem, idealna będzie folia oparta o drewniane rusztowanie. Taka forma zabezpieczenia zapobiegnie rozwojowi zarodników.

5. Uprawiamy dalie z nasion
Wiele z Was na pewno sadzi dalie w postaci bulw, daje to gwarancję szybkiego kwitnienia. Zaskoczymy Was, uprawa z nasion daje porównywalne efekty, roślinki pojawiają się w przeciągu 10 tygodni! Jeśli już teraz wysiejemy nasiona na nasłonecznionym parapecie, pod koniec maja będziemy mogli cieszyć się młodymi roślinkami gotowymi do przesadzenia. Dalie ozdobne są mniejszymi kwiatami, bardzo dobrze nadają się do nasadzeń doniczkowych oraz podwieszanych. Bardzo łatwo powstają z nich hybrydy, nasiona dostępne są w różnokolorowych wariantach, mieszankach. Jeśli podczas pory letniej spodoba nam się któryś z naszych okazów, warto go wykopać i wysuszyć jego bulwy.

6. Zbiory porów
Dobiega koniec zbierania porów, kończy się nasz zapas warzyw, który mieliśmy przez ostatnie miesiące. Druga połowa lutego to już ostatni dzwonek na to, by je zebrać. Jeśli zbierzemy więcej niż potrzebujemy, nie ma żadnego problemu, warzywa możemy włożyć do szczelnego worka i zamrozić. Osiągniemy miejsce na uprawę nowych warzyw oraz owoców.

7. Korzenie jabłoni
Gdy nasze dojrzałe jabłonie kontynuująwzrost kosztem produkcji owoców, powinniśmy rozważyć przycięcie korzeni. Ten zabieg ograniczy ekspansywność drzewa oraz skłoni je do bardziej intensywnego kwitnienia oraz owocowania. W taki sposób "oszukamy" okaz, przekonamy jabłoń, że znalazła się w sytuacji zagrożenia, skupi się ona na rozmnażaniu zamiast na wzroście. Przycinanie korzeni drzewa nie jest wcale takie trudne, należy wokół jabłoni wykopać rów w odległości około 60-120cm od pnia i następnie ostrożnie wyciągnąć ziemię. W podłożu może znajdować się wiele miękkich pędów korzeniowych, w takiej sytuacji używamy wideł, by nie uszkodzić włókien.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy