Jak stworzyć chochoła? Otulamy rośliny na zimę

Jak stworzyć chochoła? Otulamy rośliny na zimę

ak ochronić najbardziej wrażliwe rośliny zimą? 
                                  

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest chochoł ze słomy. Wykonujemy go dla roślin, które są najbardziej wrażliwe na mróz np. magnolie, hibiskusy, klony palmowe, pienne róże, hortensje ogrodowe, laurowiśnie, ostrokrzewy, ogniki, świeżo posadzone drzewka. Nie taki chochoł straszny jak go malują, może się stać wspaniałą ozdobą naszego zimowego ogrodu.
   

Najważniejsze by nie osłaniać roślin zbyt wcześnie, ponieważ jeszcze ciepła, jesienna pogoda spowoduje, że rośliny zaczną rosnąć pod okryciem i w takiej sytuacji podczas zimy na pewno zamarzną. Powinniśmy zaczekać do takiego momentu jaki mamy teraz – nadeszły dni z kilkustopniowymi mrozami, taka pogoda cały czas się utrzymuje. Czasami ciężko uchwycić ten moment, ale zdecydowanie lepiej jest to zrobić za późno niż za wcześnie! Nawet roślinki bardzo wrażliwe zniosą kilkustopniowe mrozy, a my będziemy mieć pewność, że to jest odpowiedni moment.

Rośliny najbardziej wrażliwe na przymrozki, takie jak: magnolie lub hortensje ogrodowe, możemy ubrać "na cebulkę". Najpierw owiniemy je włókniną (bez użycia folii, ponieważ rośliny mogłyby się pod nią zaparzyć!), a następnie słomą. Wiosną należy stopniowo zdejmować okrycie, najpierw powinniśmy odwinąć matę słomianą, a włókninę zostawić i zdjąć później. Włóknina chroni pąki kwiatowe podczas niskich nocnych temperatur, natomiast w dzień rośliną nic się nie stanie pod słomą. Gdy przymrozki ustąpią - rośliny należy całkowicie rozebrać.

Jak wykonać chochoła ?

Pierwszym krokiem jest wbicie obok bryły korzeniowej rośliny stabilny kołek, może być bambus, który utrzyma naszego chochoła w pionie. Kołek ma za zadanie zabezpieczyć go przed przewróceniem. Jeśli roślina jest mała, wystarczy jedna mata, przecinamy ją siekierą na trawniku (nigdy na betonie!). W przypadku roślin wyższych, które mają powyżej metra, potrzebujemy cała matę plus jej połówkę na wierzch.

Roślinę należy okręcić i zawiązać u góry. Potem nakładamy drugą połówkę, znów wiążemy ją w połowie, formułujemy przy tym tzn. "czapkę". Gdy wykonamy powyższą czynność - wierzchołek należy zabezpieczyć pióropuszem z ozdobnych traw lub stroiszem świerkowym, tak by do środka naszego chochoła nie dostawała się woda! Jest to bardzo ważna czynność, która gwarantuje, że okrycie spełni prawidłowo swoje zadanie.

Słomiane chochoły, które zazwyczaj straszą mogą stać się ozdobą naszego zimowego ogrodu! By tak się stało należy włożyć odrobinę starań w ich wykończenie. Sprawdzają się jutowe taśmy, które wyglądają jak wstążki, grubo plecione sznury. To jak przystroimy naszego chochoła zależy tylko od naszej fantazji.

By przyozdobić wierzchołek możemy użyć kępy ściętych kwiatostanów traw ozdobnych, sprawdzi się miskant. Trafnym pomysłem jest również przewiązanie kilka ozdobnych, czerwonych jabłek, kolorowych gałązek, szyszek czy innych klejnotów naszego ogrodu.

Innym bardziej oryginalnym sposobem wykonania chochoła jest wiązanie traw ozdobnych, wygląda to podobnie jak snopek podczas żniw.

Część traw wysupłujemy, następnie skręcamy je w odpowiedni sposób, owijamy kępę i podwijamy pod spód pętli. Chochoł będzie trzymał fason bez sznurka i bardzo ciekawie wyglądał.

Kolejny krok to usypanie wokół rośliny kopczyka z kory. Dzięki temu, nawet w bardzo mroźną zimę, ozdobna trawa nie zmarznie. Wiosną chochoł w całości wycinamy. Przed Świętami możemy zawiązać ozdobną kokardę, powiesić szyszki lub inne naturalne ozdoby zebrane gdzieś w ogrodzie.