Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie

Co należy zrobić w grudniu?

1. Po pierwsze musimy pamiętać o wysypaniu kory, z drugiej strony nie możemy zrobić tego zbyt wcześnie. Grubej warstwy nie należy sypać aż do momentu gdy gleba będzie powierzchniowo lekko zamarznięta. Ciepło które jest przez nią wydzielane może zaburzyć zimowanie naszych roślin.

2. W grudniu dokładnie przeglądamy korony naszych drzew, a następnie usuwamy z nich zmumifikowane owoce zwane „mumiami” oraz wycinamy pędy u których można zaobserwować objawy zrakowaceń. Mumie na naszych drzewach wyglądają naprawdę niefajnie, a dodatkowo niestety im szkodzą. W ten sposób ograniczymy na wiosnę źródła rozprzestrzeniania się zarodników chorób grzybowych, między innymi brunatnej zgnilizny owoców.

3. Podczas okresu zimowego koniecznie powinniśmy systematycznie sprawdzać przechowywane w naszych piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych owoce oraz warzywa. Usuwamy te które mają oznaki jakiś chorób, jest to konieczne by nie zakażały one innych zdrowych. Kontrolować także należy przechowywane kłącza, cebule oraz bulwy roślin ozdobnych (tj. dalie, pacioreczniki, mieczyki) niezimujących w gruncie.

4. W drugiej połowie grudnia każdy ogrodnik powinien pamiętać o bieleniu wapnem pni i nasady konarów starszych drzew owocowych! Wymieszj: 10l wody, 2kg wapna palonego, środek przyczepny – glinę, klej lub mąkę. I gotowe, przepis sprawdzony! :) Taki zabieg zabezpiecza nasze drzewa przed ciężkimi ranami zgorzelinowymi. Pojawiają się one gdy po słonecznym dniu następuje bardzo mroźna noc. Biały kolor pnia odbija światło słoneczne i dzięki temu drzewo nie budzi się zbyt wcześnie.

5. Nie zapominajmy o roślinach, które przenieśliśmy do naszych domów , wymagają one stałej kontroli. Podlewamy je rzadko, ale tak by nie zostały zasuszone. Ważna informacja dla początkujących ogrodników: te, które nie zgubiły liści potrzebują światła!

6. W przypadku intensywnych opadów śniegu strząsamy go z roślin zimozielonych. Po złamaniu gałęzi mogą zrobić się duże i nierówne rany. Jeśli będziecie mieli taką sytuację, gałąź powinniście jak najszybciej wyciąć by zapobiec dalszym szkodom np. oderwaniu kory czy powiększeniu powstałej rany.

7. Oraz kochani przede wszystkim zimą należy pamiętać o naszych ptasich przyjaciołach! :) Wykażmy się empatiom i pomóżmy otaczającej nas naturze. W grudniu rozmieszczamy w ogrodach karmniki i przez całą zimę regularnie dokarmiamy zimujące w Polsce ptaki. Ustawiamy je lub też zawieszamy w zaciszonych miejscach, najlepiej przy drzewach, tak by pokarm zabezpieczony był przed ewentualnym wywianiem, zmoknięciem czy też zasypaniem przez prószący śnieg. Ja często wysypuję karmę na parapet, lubię oglądać małe wróble tuż przy moim oknie. :) Pamiętajmy by ptaków nigdy nie dokarmiać odpadami kuchennymi, możemy im w ten sposób jedynie zaszkodzić a nie pomóc! Należy używać specjalny, wysokokaloryczny pokarm. Dokarmianie ptaków jest świetną okazją by poznać ich zwyczaje w okresie zimowym. Dzieci z chęcią obserwują przylatujące ptaki, są to dla nich pierwsze lekcje na temat rozpoznawalności różnych gatunków. W Polsce podczas zimowego okresu możemy spotkać w naszych ogrodach: sikorki, jemiołuszki, kawki, szpaki, wróble, sójki oraz oczywiście gołębie. Zespół egarden24 zachęca do pomocy!

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy