Co warto wiedzieć o drewnie kominkowy?

Co warto wiedzieć o drewnie kominkowy?

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów opałowych. Mimo upływu lat i pojawieniu się masy alternatyw drewno ciągle pozostaje niezwykle popularne. Wykorzystywanie drewna jak materiału opałowego jest nie tylko stosunkowo dość ekologiczne, ale ma w sobie też element romantyczny :) Bo cóż może być przyjemniejszego w jesienne długie wieczory niż rozsiąść się przed kominkiem, w którym powoli spalają się polana, a ogień delikatnie trzaska i rzuca przyjemną poświatę?

Praktycznie każdy gatunek drzewa można spalić, ale drewno drewnu nierówne. Pewne gatunki drzew mają zdecydowanie większą wartość kaloryczną, dzięki czemu palą się długo i stabilnie dając przy tym sporo ciepła, inne niestety spalają się bardzo szybko i zmuszają nas do ciągłego dorzucanie drewien. A więc jakie gatunki wybrać?

Jakie gatunki drewna wybrać?

Najlepiej na drewno kominkowe nadają się drzewa liściaste, posiadają one zdecydowanie mniej żywicy, dzięki czemu nie strzelają iskrami podczas spalania oraz nie produkują aż tyle sadzy, dzięki czemu nie musimy tak często czyścić kominka (jest to niezwykle ważne przy kominkach otwartych). Jako drewno opałowe do kominka najlepiej wybrać gatunki drzew, które posiadają najwyższą twardość (takie jak dąb lub buk) ich cena jest najczęściej wyższa niż innych gatunków oraz potrzebują one dłuższego czasu schnięcia, ale gdy już nadają się do palenia, są one dużo wydajniejsze niż pozostałe gatunki drewna, dzięki czemu nie wymagają od nas tak częstego dokładania do kominka oraz dają cieplejszy płomień. Drewno pochodzące z roślin iglastych doskonale sprawdza się jako drewno rozpałkowe. Dzięki dużej zawartości żywicy bardzo łatwo jest je zapalić i trzyma ono stabilny oraz gorący płomień.

Zalety wysuszonego drewna

Gdy kupujemy drewno kominkowe, należy zawsze zwracać uwagę czy jest ono wysuszone. Podczas spalania mokrego drewna aż 20% do 30% energii zostaje wykorzystywane na odparowanie wody, przez co palenie mokrym drewnem jest po prostu mniej efektywne i opłacalne. Dlatego warto się zastanowić nad zakupem wcześniej wysuszonego drewna, które jest już gotowe do wykorzystania jako materiał opałowy. Zalecana wilgotność drewna sprawiająca, że nadaje się ono na opał wynosi 20%.

Brykiet jako alternatywa dla drewna kominkowego

Alternatywą dla drewna może być brykiet. Produkuje się go ze zrębków i trocin odpowiednich gatunków drzewa, dzięki czemu zapewnia on wysoką kaloryczność. Wilgotność brykietu najczęściej nie przekracza 15%, dzięki czemu ma bardzo dobre właściwości spalania. Brykiet kominkowy produkowany jest najczęściej w dość łatwych do składowania kształtach, dzięki czemu łatwiej go transportować oraz składować. Jedynym jego minusem jest to, że jego spalanie nie daje aż tak przyjemnych efektów wizualnych, jak palące się drewniane polana :)