Co należy siać w lutym oraz marcu?

Co należy siać w lutym oraz marcu?

To już czas! Luty! Każdy kto kocha swój kawałek ziemi wie, że luty i marzec to miesiące siania. Jakie warzywa należy siać w tym okresie?
    

                  
Luty jest mroźnym miesiącem, na pewno nie możemy pozwolić sobie na sianie wprost do gruntu, ziemia póki co jest twarda jak skała, po ostatnich deszczowych dniach dodatkowo za mokra. Należy cierpliwie poczekać, aż odmarznie, następnie lekko przeschnie i musimy poświęcić jej troszkę więcej uwagi. Po pierwsze: przekopać! Po drugie nawieźć obornikiem, np. u mnie najlepiej sprawdza się koński. To trzecie przygotować grządki. Praca domowa do zrobienia w marcu, który nas przywita już w przyszłym tygodniu! :)

Luty jest najlepszym okresem by rozpocząć uprawy warzyw z rozsady. Taka uprawa warzyw jest oczywiście bardziej pracochłonna, ale należy pamiętać, że w porównaniu do siewu wprost do gruntu ma wiele zalet. Są również takie gatunki warzyw, których uprawa z rozsady jest konieczna, jeśli tylko chcemy by nasze warzywa były w pełni zdrowe, smaczne i dojrzałe. Tutaj wymieniamy te warzywa,  których okres wegetacji jest długi i potrzebują one do wzrostu wysokich temperatur:  papryka, pomidory, kawon, oberżyna, seler, melon.  Uprawa z rozsady polega na wysiewaniu nasion do doniczek lub skrzynek z ziemią kompostowaną. Taka ziemia zanim przystąpimy do pracy, powinna postać w naszym domu przez kilka dni, by zdążyła spokojnie się ogrzać. Dostępna jest w naszym sklepie specjalna ziemia do wysiewu nasion, idealnie sprawdzi się podczas produkcji rozsad w domowym zaciszu.

A teraz do rzeczy! Co i kiedy siejemy? Od połowy lutego do naszych doniczek może już wpaść uwielbiany bób. Pamiętajmy, że im wcześniej wysiany tym mniej jest narażony na mszyce! Wiele z Was zraża się do siania bobu przez szkodniki. Wina zazwyczaj tkwi w czasie, w którym zaczynacie przygodę z bobem. Robimy to już teraz, a tym razem powinno się udać. W kolejnym poście zamieścimy porady na udany bób w ogrodzie.

Pod koniec lutego możemy również przystąpić do obsadzania doniczek ziarenkami szpinaku. Gdy pojawią się pierwsze sadzonki, grządkę można uzupełnić nasionkami i wsiać wprost do gruntu. W ten sposób możecie uzyskać stały dostęp do świeżych liści. Szpinak jak najbardziej dobrze znosi kaprysy pogody, które występują w pierwszych miesiącach roku. Na wszelki wypadek polecamy otulić go białą agrowłókniną.
Kolejne warzywa, które możemy siać już teraz to: kapusta, kalafior i kalarepa. Tutaj chyba nic więcej nie musimy dodawać. Do doniczek polecamy również zasiać cebulę i pora. Z końcem lutego / początkiem marca spokojnie można wysiać różne rodzaje sałat, poziomki oraz kwiaty jednorocznych.

Pamiętajmy by wszystkie nasionka, które wysialiśmy w lutym i następnie przechowujemy je w domach lub w ogrzewanych szklarniach – przed przesadzeniem do gruntu przyzwyczajać stopniowo do niższych temperatur. Hartowanie roślin sprawi, że staną się znacznie silniejsze, a przede wszystkim łatwiej im będzie znieść panujące na zewnątrz warunki. UWAGA! Sadzonki bez ich wcześniejszego hartowania, mają niestety małe szanse na przetrwanie.

Nie zapominajmy, że luty czy marzec to także czas siania nasion warzyw na kiełki! Pyszny dodatek do kanapek i sałatek uwielbiany przez małych i dużych. Polecamy kiełki: rzodkiewki, słonecznika, rzodkwi, rzeżuchy, soczewicy, soi, a także brokuła. Jeżeli nie macie kiełkownicy nic nie szkodzi - nasiona mogą kiełkować w czystym słoiku, który przykrywamy gazą.

Uwaga! Nie wszystkie rodzaje kiełków warzyw będą nadawać się do spożycia! Wybieramy tylko te nasiona, których opakowania oznaczone są jako nasiona na kiełki.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy